امامت و رهبری، حاکمان زمان

نص بر امامت امام جواد

ابی یحیی صنعانی گوید : خدمت امام رضا علیه السلام بودم که کودکش ابی جعفر علیه السلام را آوردند فرمود : هذاالمولود الذی لم یولد مولود اعظم منه برکه علی شیعتنا منه .
این همان مولودی است که مولودی پربرکتتر از او نسبت به شیعیان ما به دنیا نیامده است (۲۱) .
معمربن خلاد گوید : پس از ولادت ابی جعفر (امام جواد علیه السلام ) خدمت امام رضا علیه السلام موضوعی را بیان کردیم فرمود : شما چه احتیاجی به این مطلب دارید این ابوجعفر علیه السلام است که او را در جای خود نشانیده و قائم مقام خود کرده ام (۲۲) و فرمود ما اهل بیت صغیرانمان از کبیرانمان موبه مو ارث می برند(۲۳) .
صفوان بن یحیی روایت می کند به امام رضا علیه السلام عرض کردم : پیش از آنکه خداوند ابوجعفر علیه السلام را به شما عطا فرماید در جواب ما می فرمودید : خدا به من پسری عطا خواهد فرمود اینک که عطا فرموده و چشم ما را – به نور جمال او – روشن کرده است خداوند مرگ شما را برای ما پیش نیاورد ، ولی اگر مسئله ای پیش آید که خواهد بود ؟
امام به ابی جعفر علیه السلام که در مقابلش ایستاده بود اشاره کرد گفتم فدایت شوم : این سه ساله است ، فرمود : سه ساله بودن چه ضرری دارد ، عیسی بن مریم در کمتر از سه سالگی حجت خدا بود(۲۴) . و در جواب فردی دیگر که همین سو ال راپرسیده بود امام فرمود : همانا خداوند سبحان عیسی بن مریم را به رسالت شریعت تازه مبعوث کرد در حالیکه سن او کمتر از سنی که ابوجعفر علیه السلام در آن است (۲۵) .
برگرفته از کتاب زندگانی امام جواد علیه السلام نوشته آقای حسین ایمانی یامچی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *