زیارت نامه و ادعیه

دعای امام جواد اول هر ماه

روایت شده که آن حضرت هنگامی که ماه جدیدی می آمد، در روز اول آن دو رکعت نماز می گزارد، در رکعت اول سی بار سوره ی توحید به تعداد ایام ماه، و در رکعت دوم سی بار سوره ی قدر را می خواند، و آنچه ممکن بود صدقه می داد، و با آن سلامتی و تندرستی تمامی آن ماه را می خرید.
و در روایتی این گونه آمده :
و مستحب است بعد از فراغ از این نماز بگویی :
و جنبنده ای در زمین نیست جز آنکه روزی اش بر خدا بوده و او به جایگاه های حال و آینده اش آگاه باشد، همه ی آنها در کتاب آشکار نوشته شده است.
به نام خداوند بخشنده ی مهربان، و اگر خداوند به تو ضرر رسانید جز خودش کسی نتواند آن را زائل کند، و اگر قصد خیری به تو داشت کسی قادر به برگرداندن آن نیست، هر کدام از بندگانش را که بخواهد مشمول فضلش می کند و او آمرزنده و مهربان است، و اگر به تو خیری رسانید پس او بر هر کار تواناست.
به نام خداوند بخشنده ی مهربان، خداوند بعد از هر سختی آسانی مقرر می دارد.
آنچه خدا بخواهد محقق می شود، نیرویی جز به خدا نیست، او ما را کافی بوده و بهترین نگاهبان است، و کارم را به خدا واگذار می کنم خداوند به بندگانش بیناست، معبودی جز تو نیست، پاک و منزهی، من از ستمکاران بودم، پروردگارم مرا بدون فرزند مگذار در حالیکه تو بهترین ارث برندگانی.
دعاوه فی اول یوم من الشهر
روی انه کان علیه السلام اذا دخل شهر جدید یصلی اول یوم منه رکعتین، یقرء فی اول رکعه «قل هو الله احد» ثلاثین مره، بعدد ایام الشهر، و فی الرکعه الثانیه «انا انزلناه» مثل ذلک، و یتصدق بما یتسهل فیشتری به سلامه ذلک الشهر کله.
و فی روایه :
و یستحب اذا فرغت من هذه الصلاه ان تقول :
بسم الله الرحمن الرحیم، و ما من دابه فی الارض الا علی الله رزقها و یعلم مستقرها و مستودعها کل فی کتاب مبین. [۱] .
بسم الله الرحمن الرحیم، و ان یمسسک الله بضر فلا کاشف له الا هو و ان یردک بخیر فلا راد لفضله یصیب به من یشاء من عباده و هو الغفور الرحیم [۲] ، و ان یمسسک الله بضر فلا کاشف له الا هو و ان یمسسک بخیر، فهو علی کل شی ء قدیر. [۳] .
بسم الله الرحمن الرحیم، سیجعل الله بعد عسر یسرا. [۴] .
ما شاءالله، لا قوه الا بالله، حسبنا الله و نعم الوکیل، و افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد، لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین، رب لا تذرنی فردا و انت خیر الوارثین.
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] هود : ۶٫
[۲] یونس : ۱۰۷٫
[۳] انعام : ۱۷٫
[۴] الطلاق : ۷٫
منبع: صحیفه امام جواد(ع)؛ جواد قیومی اصفهانی ؛ دفتر انتشارات اسلامی چاپ اول ۱۳۸۱٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام جواد علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *