زیارت نامه و ادعیه

مناجات امام جواد با خدا در طلب حاجات

کسی را که امر به دعا نمودن کرده ای شایسته است که تو را بخواند، و آن که را وعده ی اجابت داده ای سزاوار است که به تو امیدوار باشد، و خدایا به تو نیازی دارم که چاره ام از آن بستوه آمده، و طاقتم طاق شده، و از آن نیرویم به ناتوانی گرائیده، و نفسی که امر به بدی می کند، و دشمن مغرور کننده ام که بدان مبتلا هستم، برایم تزئین کرده که در آن حاجت به سوی کسی ببرم که در ناتوانی همانند من، و در بازماندن هم شکل من می باشد.
خدایا! و آن را با موفقیت آمیزترین صورتها برآور، و راه رستگاری را به من بنمایان، و با امید به برآوردن حاجتها سینه ام را گشاده نما، و کارم را در عوامل نیک آسان گردان، و موفقیت را به من بنمایان، با رساندنم به آنچه امید دارم، و با دست یابی به آنچه آرزومندم، و خدایا مرا موفق دار به انجام خواسته ام به رسیدن آرزویم، و تایید خواهشم.
خدایا! و به کرم و بزرگواری ات مرا از ناامیدی و یاس و بازماندن از انجام کارها پناه ده، و به اجابت گوارا و بخشش گسترده ات، خدایا به درستی که تو از بخششهای گسترده پر بوده و بدان وفا کننده ای، و تو بر هر کار توانائی، و بر هر چیز احاطه داشته، و به بندگان آگاه و بینائی.
دعاوه فی المناجاه بطلب الحوائج
جدیر [۱] من امرته بالدعاء ان یدعوک، و من وعدته بالاجابه ان یرجوک، ولی اللهم حاجه قد عجزت عنها حیلتی، وکلت فیها طاقتی، و ضعفت عن مرامها قوتی [۲] ، و سولت لی نفسی الاماره بالسوء، و عدوی الغرور الذی انا منه مبتلی، ان ارغب الیک فیها.
اللهم و انجحها بایمن النجاح، واهدها سبیل الفلاح، واشرح بالرجاء لاسعافک صدری، و یسر فی اسباب الخیر امری، و صور الی الفوز ببلوغ ما رجوته بالوصول الی ما املته، و وفقتی اللهم فی قضاء حاجتی ببلوغ امنیتی، و تصدیق رغبتی.
و اعذنی اللهم بکرمک من الخیبه و القنوط، و الاناءه و التثبیط بهنیی ء اجابتک و سابغ موهبتک، اللهم انک ملی ء بالمنائح الجزیله وفی بها، و انت علی کل شی ء قدیر، و بکل شی ء محیط، بعبادک خبیر بصیر.
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] اللهم جدیر (خ ل).
[۲] قدرتی (خ ل).
منبع: صحیفه امام جواد(ع)؛ جواد قیومی اصفهانی ؛ دفتر انتشارات اسلامی چاپ اول ۱۳۸۱٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام جواد علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *