ولادت، از کودکی تا بزرگسالی

ولادت امام جواد

حکیمه خاتون دختر حضرت موسی بن جعفر علیه السلام روایت می کند که : یک روز برادرم حضرت رضا علیه السلام مرا خواست و فرمود : امشب فرزند مبارک خیزران متولد می شود و لازم است که تو در زمان ولادت حاضر باشی .
من در حضور حضرت رضا علیه السلام ماندم زمانیکه شب فرا رسید آن بزرگوار مرا با خیزران و زنان قابله وارد اطاق و خود آن حضرت پس از آن که چراغی برای ما روشن کرد از اطاق خارج شد و در را به روی ما بست .
زمانی که درد زایمان بر سبیکه مادر آن حضرت عارض شد و ما او را در میان طشت جای دادیم ، چراغ خاموش شد و خاموشی آن باعث اندوه ما گردید .
در همین زمان بود که نهمین خورشید امامت طلوع کرد و در میان طشت جای گرفت پرده نازکی که مثل جامه بود آن بزرگوار را فراگرفته بود ، نوری از جمال حضرت جواد ساطع شد که همه اطاق روشن گردید و ما از چراغ بی نیاز شدیم .
من حضرت امام محمد تقی علیه السلام را در بر گرفته و در دامنم جای دادم و آن پرده نازکی که آن عزیز را احاطه کرده بود از صورت مبارک ایشان دور کردم ، در این زمان حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام وارد اطاق گردید و بعد از آنکه امام محمد تقی علیه السلام را در میان لباسهای پاک پیچیده بودیم از ما گرفت و آن برگزیده خدا را در میان گهواره گذاشت و آن را به من سپرد و فرمود : از این گهواره جدا مشو .
وقتی روز سوم ولادت آن حضرت فرا رسید چشمان مبارک خود را به سوی آسمان گشود و پس از آنکه به طرف راست و چپ خود نگاه کرد فرمود :
اشهد ان لااله الالله و ان محمدا رسول الله صلی الله علیه و آله من همینکه این اعجاز از حضرت جواد علیه السلام مشاهده کردم به حضور امام رضا علیه السلام شتافته جریان را به عرض ایشان رساندم حضرت در جواب من فرمود : آن معجزاتی که بعد از این از امام جواد علیه السلام خواهی دید بیش از این است که فعلا دیدی (۶) .
مسعودی درباره این موضوع از حکیمه خواهر امام رضا علیه السلام چنین نقل می کند :
حکیمه می گوید : زمانیکه مادر ابی جعفر علیه السلام حامله شد به امام رضا علیه السلام نوشتم جاریه تو سبیکه حامله شده پس امام – در جوابم – نوشت او ساعت فلان از روز فلان از ماه فلان حامله شده پس زمانی که او وضع حمل می کند هفت روز ملازمش باشد . زمانیکه مادرش او را به دنیا آورد به زمین افتاد و گفت : اشهد ان لااله الالله و ان محمدا رسول الله صلی الله علیه و آله .
و در روز سوم عطسه کرد و فرمود : الحمدلله صلی الله علی محمد و علی الائمه الراشدین .
((حالات امام رضا علیه السلام پس از ولادت امام نهم ))
وقتیکه حضرت جواد علیه السلام متولد شد امام رضا علیه السلام در تمام شب بالای گهواره اش با آن حضرت گفتگو می کرد و آن برگزیده خدا را نوازش می فرمود .
پس از این که چند شب متوالی امام این عمل را انجام میداد کلثم بن عمران گوید به امام عرض کردم : فدایت شوم برای مردم قبل از ما نیز فرزندانی متولد می شد آیا همه مردم فرزندان خود را اینطور عادت میدادند ؟
امام در جوابم فرمود :
وای بر تو ، این عمل عادت دادن نیست ، بلکه من علم و دانش به فرزند خودم می آموزم .
در آن شبی که حضرت امام محمد تقی علیه السلام متولد شد . حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام به یاران خود فرمود :
امشب پسری شبیه حضرت موسی بن عمران که دریاها را شکافت برای من متولد شده ، آن بانویی که یک چنین پسری را زائیده پاک و پاکیزه است ، آنگاه فرمود : پدر و مادرم فدای آن شهیدی (یعنی امام جواد علیه السلام ) که اهل آسمان برای او گریه می کنند آن بزرگوار ، شهید غیظ و غضب خواهد شد . خدا به قاتل آن حضرت غضب می کند . قاتل آن برگزیده خدا ، در دنیا چندان نمی ماند ، خداوند او را به سرعت دچار عذاب دردناک خویش خواهد کرد(۷) .
و در نقلی دیگر چنین آمده :
خدا به من فرزندی بخشید که شبیه است به موسی و مانند عیسی بن مریم است ، یزدان مادر او را پاک آفرید آنگاه فرمود این فرزند من به جور و ستم کشته خواهد شد .
قاتل و جفا کننده اش بعد از شهادت فرزندم از زندگانی بهره ای نخواهد برد و به زودی گرفتار می شود(۸) .
برگرفته از کتاب زندگانی امام جواد علیه السلام نوشته آقای حسین ایمانی یامچی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *